Sınav kaygısı neden olur? Başa çıkmanın yolları nelerdir?

A-SINAV KAYGISI

Bir sınava girecek olmak, dünyadaki bütün insanları kaygılandırır. Bu olağan bir durumdur ve iyi ki kaygılanırız. Çünkü konu ne olursa olsun, yaşanan kaygı, insanı tedbir almaya yöneltir. Kaygı, bazen güç ve enerji kaynağıdır. Önce sınav kaygısının olağan olduğunu kabul etmek gerekir. “Kaygılanmamalıyım, kaygılanırsam bu benim sonum olur…” gibi düşünceler, sizin elinizi kolunuzu bağlar. Bu tür düşüncelerin yerine; “ Elbette kaygılanırım, bir sınava gireceğim ve bu sınav benim için önemli. Böyle bir durumda, kaygılanmamak anormal olurdu.” şeklinde düşünün. Doğru olan da budur.

Peki Kaygı Neye Denilmektedir?

Kaygı (‘‘endişe’’ ya da ‘‘stres’’ diye de adlandırılabilir), kişi duygusal ya da fiziksel baskı altındayken ortaya çıkan bir tepkidir. Kaygı, hiçbir zaman, korku değildir. Çünkü; korkuda, fiziksel varlığımızı tehdit eden unsurlar vardır. Kaygıda ise, fiziksel varlığımıza yönelik bir tehlike yoktur. Kaygıyı tamamen kendi olumsuz düşüncelerimiz sonucu üretiriz. Kaygının kaynağı belirsiz, korkunun kaynağı ise belirlidir. Korku, daha kısa sürelidir; kaygı ise, daha uzun süre devam eder. Korku, kaygıdan daha şiddetlidir.
Okumaya devam et

Uyurgezerlik neden olur, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Uyurgezerlik, bilinmeyen nedenlerle, genetik yatkınlıktan ya da gündüz yaşanan sorunların geceye yansımasından dolayı ortaya çıkabiliyor. Nedenleri konusunda henüz netleşmiş bir bilgi yok. Ancak bazı olgularda tam açıklanamayan genetik bir yatkınlık var. Ailede bir kişide uyurgezerlik varsa onun çocuğunda ya da aynı soydan gelen bir kişide uyurgezerlik görülebiliyor. Bazı hastalarda ise gündüz yaşanan sıkıntılar geceye yansıyabiliyor. Ancak bu durum, çoğunlukla tek başına bir neden olmuyor.

Uyurgezer kişiler telkine yatkındır. Onlardan yatağına dönmesini istediğinizde olumlu yanıt verirler. Taşkınlık ve sert bir cevap söz konusu değildir. Uyandıklarında ise ne yaptıklarını hatırlamazlar. Genellikle hastalar kendilerince güvenli hareket edeler. Çok nadir durumlarda hastanın bir şekilde yaralanması ya da zarar görmesi söz konusu olabilir.
Okumaya devam et

Prostat nedir, neden olur, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

1.Prostat iltihabının (prostatit) nedenleri nelerdir?

Akut ve kronik bakteriyel prostatit, prostat bezine enfekte idrarın prostat kanalları boyunca taşınması ile oluşur.Bakteriyel prostatit bulaşıcı değildir ve cinsel yolla geçen bir hastalık olarak düşünülmemelidir.

Bazı tıbbi müdahaleler, özelliklede idrar kateteri takma işlemi bakteriyel prostatit riskini artırır.

Kronik bakteri kaynaklı olmayan prostatitlerde de prostat bezinde benzer iltihabi durumlar oluşur Fakat buradaki nedenler sıklıkla tipik idrar yolu enfeksiyonlarında görülen etkenlerden farklıdır. Buna yol açan organizmalar sıklıkla klamidya ve mycoplazma denilen organizmalardır. Bunların bazıları cinsel ilişkiyle geçebilir.

Prostatodynia durumunda ise prostatın mikrop kapmasıyla ilgisi yoktur. Problem sıklıkla prostat bezini çevreleyen sinir ve kaslarla ilgilidir.
Okumaya devam et

Uyku apnesi nedir,neden olur,belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Bu konumuzda ise özellikle partnerlerin büyük sıkıntısı gibi gözüken ama aslında kişiyede sıkıntı veren uyku apnesini işleyeceğiz. Uyku apnesi nedir,neden olur,belirtileri nelerdir,doktora ne zaman başvurmak gerekir?

UYKU APNESİ

Çok şiddetli horladığınız söyleniyorsa, sabahları yorgun uyanıyorsanız ve gündüzleri uyukluyorsanız uykuda solunum duraklamaları (uyku apnesi) sorununuz olabilir. Apne kelimesi Yunanca’da “soluksuz kalmak” anlamına gelir. Uyku apnesi erkeklerde kadınlardan 2 kat daha sıktır ve daha çok orta yaş üzerindeki erişkinlerde görülür.

Uyku apnesi iki türdedir :

Tıkayıcı tipte uyku apnesi. Daha sık rastlanan bu apne türünden boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesi sorumludur.

Merkezi uyku apnesi. Bu tür apne beyinin solunumu kontrol eden kaslara doğru sinyaller göndermemesi sonucunda görülür.
Okumaya devam et

Siyah noktalar neden olur? Siyah nokta tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Siyah noktalar neden olur? Siyah nokta tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Herkesin yaşamının bir döneminde muhakkak karşılaştığı,gidermek için çeşitli metodlar denediği ve genel olarak “siyah nokta” adıyla bilinen komedon, fazla rastlanan bir cilt problemidir. Bu da sivilce gibi deride bulunan yağ bezlerinden dolayı oluşur ve genel sağlığı etkilemez.

Neden olur? 

En önemli nedeni, yağ üretimi artışıdır. Ergenlik dönemindeki hormonal değişimler ve etkiler nedeniyle, yağ bezleri büyür ve yağ üretimi artar. Yağ bezlerinin salgıladığı yağ, cilt gözeneklerinden atılması beklenir ama fazla üretilen bu yağ, gözeneklere ulaşan kanalları yoğunlaşmış yağ kütlesi nedeniyle tıkar. Tıkanmanın tam olduğu durumlarda komedona (sivilcenin ilk bulgusuna) rastlanır. Yani siyah nokta aslında sivilcenin bir başlangıç dönemidir. Her siyah nokta sivilceye dönüşmez ama her sivilce siyah noktanın oluşum evresinden geçer.
Okumaya devam et