Saçkıran neden olur? Nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Saçkıran Neden Olur?

Saçkıran, mantarların sebep olduğu ciddi bir cilt hastalığı olarak bilinmektedir. Sinsice hareket eder ve belirtisini hemen ortaya koymaz. Bu hastalık biçimi stres, psikolojik travma gibi nedenlerden değil, cildimize bulaşan ve hızla yayılan değişik bir tür mantarın sebep olduğu saç ve cilt hastalığıdır. Saçkıranın en önemli yan etkisi ve zararı saçlarda yayılması ve zamanında müdahale edilmez ise maalesef kalıcı olarak saç kaybına sebep olmaktadır. Saçkıran adından da bahsedildiği gibi sadece saç ile başlamayan bir hastalık modelidir. Bu hastalığa sebep olan mantarlar, saçta, deride, tırnaklarda ve ayak parmaklarında mantar enfeksiyonuna yol açmaktadır. Özellikle dikkat edilmesi gereken bir durum ise saçkıran hastalığı bulunan kişinin kullandığı tarak’tır. Saçkıran erkek ve dişi biçiminde iki farklı biçimde incelenmektedir. Dişi olan saçkıran, erkeğe göre daha hızlı yayılan bir modeldir. Erkek saçkıran ise, yayılma konusunda yavaş hareket etmektedir.

Okumaya devam et

Kanlı ishal neden olur? Nasıl geçer? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Kanlı İshal Neden Olur?

Kanlı ishal durumları, dışkının olağandan daha sulu ve kanlı olması durumudur. İshaldeki kan parlak kırmızı veya kestane renkli olabilir. Bu nedenle kanlı ishal hemoroit ve anal fissür gibi nispeten hafif koşullu hastalıklardan kaynaklanabilmektedir. Daha da şiddetli şekilde rüptüre özofagus varisleri veya peptik ülser kanaması olarak yaşamı tehdit eden bir durum söz konusu olabilir. Akut ishal türü 7 ile 10 gün süren bir ishal çeşididir. Kanlı ishal nedenlerinden başlıcaları şu şekildedir. İnvajinasyon özellikle 6 ile 9 ay arasında olan. Tanıda klinik olarak şüphelenme ve batın usg önemlidir. Hemolitik üremik sendrom kan basıncı ve kan sayımı, böbrek fonksiyonları kontrol edilmelidir. Ülseratif kolit ( nadir ) de bir başka nedendir. Kanlı ishal durumunda neden olarak enfeksiyon dışında erken dönemde dışlanması ( klinik ve yapılan tetkiklerle olmadığının ispat edilmesi durumu ) ve fark edilmesi gereken sebepler nelerdir.

Okumaya devam et

Diş eti kanaması neden olur? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Diş eti kanaması neden olur?

Diş etlerinde görülen kanamalar, diş sağlığınızın ne kadar risk altında olduğuna dair bir işaret olabileceği gibi henüz az olan ama halihazırda devam eden diş eti hastalığının da habercisi olabilir. Nadiren gözüken kalıcı dişeti kanaması ile lösemi ve hemofili veya trombosit hastalıkları ciddi rahatsızlıklar nedeniyle de görülebilmektedir. Hastanın dişeti kanamaları uzun dönemdir devam ediyorsa ve diş etleri bir türlü iyileşmek bilmiyorsa bu durumda acilen bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Sağlıklı diş etlerini korumak için yapılması gerekenlerin başında, diş hekiminizin size verdiği tavsiyeleri yerine getirmeniz olacaktır. Diş eti kanamalarını baştan önlemek açısından bu oldukça önemli bir davranış olacaktır. Dişeti ile ilgili başlıca sebepleri inceleyecek olursak, dişeti kanamalarında çoğunlukla, diş plakları ve diş tartarları nedeniyle diş eti çizgisinin dişleri yeterince örtememesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum dişetinde kanamalara yol açar. Beraberinde de dişeti iltihabına da sebep olabilmektedir.

Okumaya devam et

Bel ağrısı neden olur? Nasıl tedavi edilir?

Bel Ağrısı Neden Olur?

Günümüzde en sık rastlanılan ve sağlık problemlerinin başında gelen bel ağrısı maalesef ülkemizde de yaygın bir biçimde görülmektedir. Bel, omurganın mutlak en fazla yük taşıyan bölgesidir. Günlük hayatımızda yük kaldırma, boşaltma, eğilme, dönme gibi benzer durumlarda bel bölgesi kişiden kişiye farklılık gösteren ve ansızın bir travmaya maruz kalma biçimidir. Bel ağrısının birçok ana nedeni olabilir. En yaygın sebebi ise kas-iskelet sistemi kaynaklıdır. Diğer bozukluklar sıklıkla omurganın normal yapısında bulunan disk ve faset eklemlerle ilgilidir. Mekanik bel ağrısı, fiziksel etkinliklerle çoğalır, dinlenme ile azalır. Vücudun fazla kullanılması, yıpratılması hasar alma ve şeklinin bozulması nedeniyle meydana gelir. Mekanik bel ağrısı genellikle bel bölgesindeki kaslar ile kas lifleri ve eklem bağlarının fazla aşırı zorlanması ya da sinirsel gerginlikler sebebiyle oluşur. Aşırı ağır kaldırmak, bir yerden düşme, spor aktiviteleri sonrası beli destekleyen kas veya bağların aşırı gerilmesi ve kopması nedeniyle ortaya çıkan kas spazmı ve diğer bir değişle bel tutulması, maalesef akut bel ağrısına neden olur ve tedavi edildikten sonra düzelir.

Okumaya devam et

Su çiçeği nedenleri, belirtileri, tedavisi nelerdir?

Su çiçeğinin belirtileri nelerdir?

Su çiçeği çocuklarda sık görünen,bulaşıcılığı yüksek bir hastalıktır. Kuluçka dönemi genelde 16-18 gündür,virüs insandan insana geçmektedir. Virüs vücuda bulaştıktan 10 ile 15 gün sonra su çiçeği belirtileri görünmeye başlar.Çocuklarda ilk başlayan bulgu genelde döküntüdür,sonrasında ise halsizlik,ateş,baş ağrısı kendini gösterir.Su çiçeği rahatsızlığında döküntü saçlı deride ve yüzde başlayarak bütün vücuda yayılır.Ateşin süresi genelde 3 gündür,döküntünün süresi ise 5-7 gündür,bu süreden sonra yavaş yavaş sönme başlar.

Okumaya devam et