Öksürük Neden Olur? Nasıl Geçer?

Öksürük Neden Olur? Nasıl Geçer?

Her gün yaşadığımız bedensel hareketlerden bir tanesi öksürüktür. Peki, kendimize hiçbir zaman öksürük neden olur, nasıl geçer diye soruyor muyum? Hatta çoğumuz neredeyse hiç sormuyoruzdur ve öksürmeye başladığımız zaman bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Peki, öksürük nedir, bazen yanlış cisimler boğazımızdan geçtiği zaman, onlardan kurtulabilmek için vücudumuz otomatik olarak öksürtmeye başlar ve cisimlerden kurtuluruz, bazen ise yemek borusu yerine nefes borusundan yiyecek veya içecek geçtiği zaman anında öksürük moduna gireriz ve kurtarmaya çalışırız. Yemek ve nefes borularında milimetrik olacak şekilde kısa tüyler olduğu için, onların yardımıyla tozlar ve mikroplar tutuluyor ve yanlış giren cisimler çıkarılıyor. Öksürük geçmeyen bir şey değildir, fakat geçirebilmek için bazen bedenimize yardımcı olmamız gerekiyor.

İnternete girip öksürük neden olur, nasıl geçer diye hiç araştırdınız mı? Öksürüğün gerçekleşmesi için sebepler nelerdir. Sadece boğazımıza cisimler takıldığı zaman veya mikrop girdiği zaman mı olur? Öksürük tamamen bedenimizin kendine özgü bir tepkisidir. Bedenimiz, içimize giren cisimlerin yabancı olduğunu ve vücudun kabul etmeyeceğini anladığı zaman bizi öksürtmeye başlar ve cisimlerden kurtulmamız için yardımcı olur. Öksürmek bazen çok uzun sürebilir veya bazen kendimizi zorladığımız sürece, boğazımızda sorunlarda karşılaşabiliriz. Bu yüzden öksürmeye başladığımız zaman ve kolayca geçmiyorsa, sıvı alarak yardımcı olabiliriz. Sürekli öksürdükçe boğazınız ağrıyabilir ve tahriş olabilir, bu yüzden çok dikkat etmemiz gerekiyor.

oksuruk nasil gecer1 Öksürük Neden Olur? Nasıl Geçer?
Öksürük neden olur, nasıl geçer diye size sorsalar, siz nasıl cevap verirsiniz? Öksürük zaten vücudumuzun bir tepkisidir, bir hastalık değildir. Vücuda yardım etmek için gerçekleşen bir harekettir. Bazen nefes alamadığınız zaman, öksürmeye başlarsınız ve nefes almaya başlarsınız. Boğazınızda bir şey varsa öksürerek kurtulmaya çalışırsınız. Öksürüğü bir hastalık olarak algılamayalım ama eğer şiddetli öksürükler oluyorsa, dikkat edin ve grip olmamak için veya soğuk algınlığına yakalanmamak için dikkat edin. Öksürükler zamanla geçebiliyor veya kendinizi sıvılarla yardım edebilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer hastalanacaksanız, ilaç tedavisine başlamanız en mantıklısı olacaktır. Öksürük başlangıcının birçok sebebi olabilir, fakat şunu unutmamak gerekir ki, her sebep için farklı yöntemler kullanmanız gerekebilir. Bu yüzden öksürük başlayınca, önce rahatlamaya çalışın ve rahatladıktan sonrada hala devam ederse, ona göre bir sonraki tedavi yöntemini düşünün.

Be Sociable, Share!
  • vuible Öksürük Neden Olur? Nasıl Geçer?
  • more Öksürük Neden Olur? Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>