Parmak Uyuşması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Parmak Uyuşması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çok sık karşılaştığımız, fakat bazen nedenin çözemeden, birkaç saat sonra geçen sağlık sorunlarından bir tanesi parmak uyuşmasıdır. Parmak uyuşması önce karıncalanma ile başlayan ve daha sonra, parmaklarınızı hissetmemeye doğru yol alan bir rahatsızlıktır. Parmak uyuşmasını yaşamanın bir yaşı var mı diye soracak olursanız, çok fazla yok, fakat genellikle tansiyon veya şeker ve benzeri sorunları olan kişilerde daha sık görülür veya yaşlılarda görünen bir durumdur. Parmak uyuşması neden olur, nasıl geçer diye soracak olursanız, bazen hiç ummadığınız anda olabilir, kalbinizle alakalı da olabilir veya tamamen sağlığınızı tehdit etmenizle de kaynaklanabilir. Sigara içenler veya alkol kullananlarda, yine geniş olarak görünen bir sorundur. Her parmak uyuşması için kaygılanmanıza gerek yok, fakat bazılarında çok uzun süren uyuşmalar ve parmaklardan başlayarak vücudunuzun belirli bölgelerine de uyuşma ulaştığı zaman, mutlaka hastaneye giderek kontrol altına girmeniz gerekir.

Parmak uyuşması neden olur ve nasıl geçer diye doktorunuza sorduğunuz zaman, bazen kendi yaptığınız ve doğru olmamasına rağmen, doğru olmadığını bilmeyerek yaptığınız şeylerden kaynaklanabilir. Parmak uyuşmalarının en yaygın nedenlerinden bir tanesi, kollarının veya dirseklerinin uzun süre bükülü olmasından kaynaklanabilir. Kollarınız veya dirsekleriniz bükülü olduğunda, malum kan dolaşımı yavaşlıyor ve parmaklarınıza veya gerekli yerlere kan gitmemeye başlıyor. Bu durumda elleriniz, kollarınız veya parmaklarınız beyazlıyor ve uyuşmaya başlıyor, his kaybı yaşıyorsunuz.

parmak uyusması ve karincalanma1 Parmak Uyuşması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Parmak uyuşması neden olur ve nasıl geçer konusunda, eğer parmaklarınıza kan gitmiyorsa, dirseklerinizin veya kollarınızın bükük olmasından kaynaklanmışsa, bunun yanında parmaklar hareketsiz kaldığından dolayı uyuşukluk gerçekleşiyorsa, bunun için en iyi yol, parmakları, kolları ve vücudu hareket ettirmektir. Vücudunuzu hareket ettirdiğiniz sürece, kan dolaşımı sağlanacak ve parmaklarınıza kan giderek uyuşmalar kesilecektir. Eğer ki felç olma ile kafa karışıklığı, güçsüzlük veya konuşma bozuklukları ile birlikte, bunun yanında tansiyon ve şeker hastalığı olan birisi için, mutlaka kişinin hastaneye başvurması ve parmaklarındaki uyuşukluğun nedenini öğrenerek biran önce tedaviye başlaması gerekmektedir. Parmak uyuşukluğu her zaman korkutacak bir durum değildir, fakat eğer farklı sorunlarla beraber bunu yaşıyorsanız, doktora başvurarak tedavi yöntemini aramanız gerekmektedir.

Be Sociable, Share!
  • vuible Parmak Uyuşması Neden Olur? Nasıl Geçer?
  • more Parmak Uyuşması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>