Uyurgezerlik neden olur, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Uyurgezerlik, bilinmeyen nedenlerle, genetik yatkınlıktan ya da gündüz yaşanan sorunların geceye yansımasından dolayı ortaya çıkabiliyor. Nedenleri konusunda henüz netleşmiş bir bilgi yok. Ancak bazı olgularda tam açıklanamayan genetik bir yatkınlık var. Ailede bir kişide uyurgezerlik varsa onun çocuğunda ya da aynı soydan gelen bir kişide uyurgezerlik görülebiliyor. Bazı hastalarda ise gündüz yaşanan sıkıntılar geceye yansıyabiliyor. Ancak bu durum, çoğunlukla tek başına bir neden olmuyor.

Uyurgezer kişiler telkine yatkındır. Onlardan yatağına dönmesini istediğinizde olumlu yanıt verirler. Taşkınlık ve sert bir cevap söz konusu değildir. Uyandıklarında ise ne yaptıklarını hatırlamazlar. Genellikle hastalar kendilerince güvenli hareket edeler. Çok nadir durumlarda hastanın bir şekilde yaralanması ya da zarar görmesi söz konusu olabilir.

Temelde uykuyla ilgili problemler psikiyatri ve nörolojinin alanı ve genellikle hastalar bu konudaki sorunlarıyla ilgili olarak psikiyatra başvurur. Uyurgezerlik, uykunun hızlı göz hareketlerinin olmadığı fazın 3 ve 4’üncü evresinde görülüyor. Tedavide, bu dönemi baskılayacak, süresini ve yoğunluğunu azaltacak ilaçlar kullanılıyor. Hastanın günlük sorunlarından kaynaklanan ya da psikiyatrik bir sorun söz konusu ise buna yönelik bir tedavi ve ilaç tedavisiyle hastaların önemli bir kısmı bu sorunundan kurtuluyor.

uyurgezerlik nedenleri tedavisi 2 150x150 Uyurgezerlik neden olur, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Somnanbulizm olarak da bilinen uyurgezerlik gecenin ilk üçte birlik döneminde, derin NREM (evre 3 ve 4 ) sırasında başlayan, bir dizi kompleks davranıştır ve her zaman olmasa da sıklıkla tam bilinçlilik veya ileride hatırlama olmadan ilerleyerek yatağı terk etme ve yürümeye gider. Hasta ayağa kalkar ve bazen yürüme, giyinme, banyoya gitme, konuşma, çığlık atma ve hatta araba kullanma gibi perseveratif motor hareketler yapar. Davranış bazen birkaç dakikalık konfüzyonun olduğu uyanma ile sonlanır; daha sık olarak da hasta uyurgezerlik olayı ile ilgili bir şey hatırlaması olmadan uykuya döner.

uyurgezerlik nedenleri tedavisi 1 150x150 Uyurgezerlik neden olur, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Uyurgezerlik genellikle 4–8 yaşları arasında başlamaktadır. 12 yaşlarında yaygınlığı pik yapmaktadır. Bozukluk erkeklerde kızlardan daha yaygındır, çocukların %15’in de ara sıra görülen epizodlar bulunmaktadır. Bozukluğun altında olasılıkla minör bir nörolojik anormallik bulunmaktadır; her ne kadar stresli dönemler uyurgezerlikte artma ile ilişkili olsa da epizodlar tamamen psikojenik olarak değerlendirilmemelidir.

Be Sociable, Share!
  • vuible Uyurgezerlik neden olur, belirtileri ve tedavi yöntemleri
  • more Uyurgezerlik neden olur, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Uyurgezerlik neden olur, belirtileri ve tedavi yöntemleri” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>